REwitalizacja "Zakopane" - Uratujmy neon z dworca PKP!

Gorąco zachęcamy do włączenia się w akcję zorganizowaną przez naszą Absolwentkę Panią mgr Martę Gaj przy wsparciu i współpracy Muzeum Tatrzańskiego w Zakopanem! 

Projekt REwiatlizacja "Zakopane" ma na celu uratowanie neonu z dworca PKP w Zakopanem, a równocześnie chce zmienić postrzeganie wielu, że Zakopane to nie "Zakopiec" czy odstraszające Krupówki i turyści w klapkach. 

Neon „PKP Zakopane" znajduje się nad bramą prowadzącą na perony dworca PKP od strony ronda Armii Krajowej w Zakopanem, od 1962 roku. W związku z Narciarskimi Mistrzostwami Świata FIS miejsce zostało poddane kompleksowemu zagospodarowaniu -  wybudowano dworzec PKS, a po przeciwległej stronie ronda bar FIS. Neon stanowił wtedy o nowoczesności miasta, był punktem orientacyjnym, świetlną wizytówką zamykającą perspektywę głównej arterii miasta - ul. Kościuszki.

Po odrestaurowaniu neonu dworcowego, następnymi działaniami podjętymi w ramach projektu REwitalizacja „Zakopane" będzie przeprowadzona przy współpracy z Muzeum Tatrzańskim dokumentacja, inwentaryzacja  oraz udostępnienie w formie szlaku innych unikatowych przykładów powojennego wzornictwa i typografii obecnych w przestrzeni miasta Zakopanego takich jak mozaiki, dawne reklamy, inne neony, murale etc. oraz w miarę możliwości ratowanie kolejnych tego typu obiektów od zapomnienia.

Więcej na temat projektu można przeczytać na profilu akcji na Facebooku, stronie Muzeum Tatrzańskiego oraz na portalu PolakPotrafi.pl, gdzie każdy może przyczynić się do uratowania neonu. 

Data opublikowania: 19.09.2014
Osoba publikująca: Agata Dworzak