Ukazał się e-book publikacji "Zapomniane dziedzictwo: zbiór odlewów gipsowych Uniwersytetu Jagiellońskiego"

Z przyjemnością informujemy, że nakładem Wydawnictwa Universitas ukazał się właśnie e-book naszej ubiegłorocznej publikacji Zapomniane dziedzictwo: zbiór odlewów gipsowych Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Książka wynikiem projektu badawczego pt.: Zapomniane dziedzictwo: zbiór odlewów gipsowych Uniwersytetu Jagiellońskiego. Rekonstrukcja kolekcji, opracowanie, katalog, konserwacja, prowadzonego w latach 2014-2019 w naszym Instytucie pod kierownictwem dr. hab. Andrzeja Betleja, a sfinansowanego przez Narodowy Program Rozwoju Humanistyki.

Fragment książki:

„Wyjątkowość krakowskiej kolekcji historycznych odlewów polega przede wszystkim na istotnej roli (…), jaką odegrały one w kontekście powstawania i rozwoju historii sztuki jako samodzielnej dyscypliny naukowej w Polsce (…). Ta perspektywa badawcza, podkreślająca przede wszystkim ten aspekt powstawania i kształtowana kolekcji, została przyjęta jako podstawowa (…). Należy bowiem pamiętać, że sposoby prezentowania i reprodukcji dzieł sztuki w sposób integralny były związane z dziejami historii sztuki jako dziedziny naukowej. Wraz z rozwojem badań nad sztuką obserwować możemy dyskusję nad problemem odwzorowania graficznego, wpływu fotografii, »mechanicznej« protezy oglądu, jakim był pokaz slajdów, czy wreszcie – w czasach współczesnych – nad reprezentacją cyfrową, stanowiącą główny problemem teoretyczny”.

Data opublikowania: 09.08.2020