Zapraszamy na wykład Marii Romanowskiej Zadrożnej (NIMOZ) pt. "Wybrane aspekty badań proweniencyjnych"

Zapraszamy na inaugurację kolejnej odsłony cyklu "Teoria i praktyka badań proweniencyjnych" współorganizowanego przez Fundację im. Zofii i Jana Włodków oraz Instytut Historii Sztuki UJ

Wykład otwarcia p.t. Wybrane aspekty badań proweniencyjnych wygłosi Maria Romanowska Zadrożna (NIMOZ)

Wszystkich zainteresowanych zapraszamy 18 listopada 2019, o godz. 17:15 do Instytutu Historii Sztuki UJ (ul. Grodzka 53, sala 40).

Wykład dotyczył będzie różnych aspektów badań proweniencyjnych prowadzonych przez organy państwowe, takie jak policja odnajdująca cenne obiekty będące przedmiotem przestępstwa, instytucje wydające pozwolenia na wywóz zabytków za granicę, organa przygotowywujące dokumentację do procesów restytucyjnych, wreszcie celników lub straż graniczną, które muszą sprawdzić, czy dobra kultury nie są wywożone nielegalnie lub nie pochodzą z przestępstwa. Poruszony zostanie problem sprawdzania przez muzea sprowadzanych na wystawę eksponatów w ramach tzw. immunitetu muzealnego oraz prawne przepisy regulujące, kiedy i w jaki sposób należy wykonywać powyższe działania.

O kolejnych wykładach będziemy informowali na bieżąco na stronie www.fundacjawlodkow.org.pl i stronie www Instytutu Historii Sztuki UJ.

Data opublikowania: 14.11.2019
Osoba publikująca: Agata Dworzak