Serdecznie zapraszamy na międzynarodową konferencję "WHAT’S NEW? REVISITING NEW MUSEOLOGY 30 YEARS LATER"

Serdecznie zapraszamy na międzynarodową konferencję WHAT’S NEW? REVISITING NEW MUSEOLOGY 30 YEARS LATER, którą współorganizujemy wraz z Muzeum Narodowym w Krakowie i Instytutem Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Konferencja odbędzie się w dniach 20-21 listopada 2019, w Muzeum Narodowym w Krakowie, w Gmachu Głównym al. 3 Maja 1.

PROGRAM KONFERENCJI

Publikacja „The New Museology” zredagowana przez Petera Vergo i wydana w 1989 roku uruchomiła szereg dyskusji wokół instytucji muzeum oraz długotrwały proces przemian, które miały na celu jej zreformowanie. Teksty zgromadzone w opracowaniu obejmowały między innymi teorie przedmiotu i strategii jego wystawiania, tematykę odbiorców muzeum, a także kontekstów funkcjonowania instytucji oraz zależności wpływających na jej program. Artykuły te wspólnie tworzyły apel o muzeum będące ważnym społecznie miejscem, podejmującym istotne dla społeczności kwestie, skierowanym (również) do osób dotychczas wykluczonych.

30 lat po ogłoszeniu idei nowej muzeologii w świecie anglosaskim chcemy dokonać rewizji jej założeń - zapytać o te, które udało się osiągnąć, jak i te wciąż wymagające aktywnych starań. Być może część z zadań stawianych przed praktykami i teoretykami muzealnictwa straciła na aktualności, z pewnością pojawiły się również nowe palące kwestie. Istotna jest również kwestia lokalnych uwarunkowań przemian muzeów nie tylko w dotychczasowych centrach politycznych świata, ale i poza nimi. Pytanie o nową muzeologię stanowi więc swoisty pretekst do analiz współczesnych instytucji muzealnych.

Zapraszamy na międzynarodową konferencję naukową What’s new? Revisiting new museology 30 years later. Jest ona zorganizowana przez Instytut Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Jagiellońskiego, Instytut Historii Sztuki Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Muzeum Narodowe w Krakowie.

Jako zaproszony gość wykład wygłosi Profesor Nick Merriman, dyrektor Horniman Museum w Londynie. Jest on również profesorem muzeologii na Uniwersytecie w Manchesterze, wcześniej pracował w Museum of London i był dyrektorem Manchester Museum. Profesor Merriman uczestniczył w 1989 roku w publikacji „The New Museology”.

Konferencja będzie odbywać się w języku angielskim.
Udział słuchaczy jest bezpłatny.

Instytut Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Jagiellońskiego

Instytut Historii Sztuki Uniwersytetu Jagiellońskiego
Muzeum Narodowe w Krakowie

Komitet naukowy