Zapraszamy na promocję książki prof. Marcina Fabiańskiego "Sen w rzeźbie nagrobnej Bartłomieja Berrecciego"

Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych na promocję książki prof. Marcina Fabiańskiego p.t.: Sen w rzeźbie nagrobnej Bartłomieja Berrecciego, która ukazała się jako 50. tom serii "Ars Vetus et Nova" redagowanej przez prof. Wojciecha Bałusa.

Promocja odbędzie się piątek 9 grudnia, o godzinie 18:00 w naszym Instytucie, w Sali Lanckorońskich.

O książce:

Temat snu do polskiej sztuki nagrobnej wprowadził Berrecci w pomniku dziecięcym zamówionym w roku 1525. Wnet inni rodzice zaczęli tak upamiętniać przedwcześnie zmarłych. Zbliżone ujęcia powracają też w kilku zaprojektowanych przez Włocha wizerunkach osób dorosłych, jak Zygmunt Stary, które zainicjowały długotrwały popyt na typ kompozycji zwany sansovinowskim. Liczba takich figur wyróżnia nowożytną sztukę sepulkralną Rzeczypospolitej na tle Europy.

Ta część twórczości artysty została omówiona na podstawie systematycznych studiów nad kształtem rzeźb oraz licznych nieuwzględnionych dotąd źródeł wizualnych i pisanych. Autor wydobywa oryginalność i klasę artystyczną posągów, dotąd niekiedy niedocenianą, a także weryfikuje domysły o neoplatońskim wydźwięku poruszonych postaci. Dowodzi, że zgodnie z nauką Kościoła dzieła te wyrażają nadzieję na zmartwychwstanie. O sukcesie artysty świadczy przegląd ponad stu przykładów z różnych regionów Rzeczypospolitej i krain sąsiednich, których twórcy nawiązywali do Berrecciego.

Data opublikowania: 03.12.2022
Osoba publikująca: Agata Dworzak